شرکت هواپیمایی آتا

شرکت هواپیمایی آتا در استان آذربایجان شرقی و در شهر تبریز تاسیس شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید آتا به چه معناست؛ این کلمه در زبان ترکی به معنی پدربزرگ است. شعار این هواپیمایی در این جمله می درخشد : " با هم پرواز کنیم"

اولین پرواز هواپیمایی آتا در سال 1388 در تاریخ ده دی ماه، از تبریز به مقصد مشهد مقدس انجام شد؛ اما پرواز های رسمی این شرکت در تاریخ 17 بهمن 1388 آغاز شدند.

هواپیمایی آتا با هدف تقویت خطوط هواپیمایی مناطق شمال غرب کشور با سایر مناطق تأسیس شده است. مشتری مداری و درآمد زایی با شناسایی بازارهای هدف و اقدام به راه اندازی مسیر های مختلف برون مرزی، از فرودگاه های بین المللی امام خمینی، شهید مدنی تبریز، و شهید هاشمی نژاد مشهد، در دستور کار و برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت این شرکت قرار دارند.

یکی از اهداف هواپیمایی آتا انجام خدمات نگهداری و تعمیر ناوگان خود به صورت داخلی و توسط نیروهای داخلی می باشد. به همین منظور شرکت هواپیمایی آتا برای اولین بار در ایران، کلاس های آموزش تعمیر و نگهداری را برگزار نموده است. این کلاس ها توسط اساتید مجرب و معتبر خارجی اداره می شوند. همچنین از سازمان هواپیمایی کشور مجوز برگزاری این کلاس ها را اخذ نموده اند.

محدودیت های پرواز های هواپیمایی آتا در دوران کرونا

برای پرواز های داخلی، مسافرینی که قصد سفر از مبدأ شهر های اهواز و آبادان را دارند باید تست سریع کرونا را انجام داده باشند. در غیر این صورت نیازی به تست کرونا نیست. همچنین، اگر مسافر در 14 روز گذشته، تست کرونا مثبت داشته است، اجازه پرواز ندارد.

نتیجه تست PCR برای پرواز های خارجی باید حداکثر 72 ساعت قبل از خروج مسافر مشخص شود. لازم به ذکر است اعتبار تست PCR فقط 96 ساعت است. در صورتی که تست کرونای مسافر مثبت بود، مسافر می تواند تا 48 ساعت قبل از پرواز با ارائه مدارک و مستندات به هواپیمایی آتا، بلیط خود را بدون جریمه استرداد کند.

محدودیت های بیماران خاص در هواپیمایی آتا

مسافرت با هواپیماهای شرکت هواپیمایی آتا، برای بانوان باردار بالای 35 هفته ممنوع می باشد. نوزادان زیر هفت روز نیز اجازه سفر با ایرلاین آتا را ندارند.

ناوگان هواپیمایی آتا

ناوگان هواپیمایی شرکت هواپیمایی آتا دارای 14 فروند هواپیما است. این ناوگان شامل 8 عدد بوئینگ MD-83، سه عدد ایرباس و دو عدد بوئینگ 737 و یک عدد امرائر است.

مسیر های پرواز ایرلاین آتا

از جمله مقاصد خارجی هواپیمایی آتا، کشورهای بحرین، گرجستان، عراق، ترکیه، کویت و عربستان می باشند . از جمله مقاصد داخلی هواپیمایی آتا از تهران می توان به شهرهای تبریز، اهواز، مشهد، کیش،اصفهان، یزد، شیراز، ارومیه، قشم، کرمانشاه، آبادان، بندرعباس، اردبیل، سبزوار و زاهدان اشاره کرد.

همچنین، مقاصد پروازی آتا از مشهد، شهرهای تبریز، تهران، آبادان، ساری، کیش و اهواز هستند. هواپیمایی آتا از تبریز به شهرهای استانبول، مشهد و تهران پرواز انجام میدهد.

میزان بار مجاز

پذیرش بار دستی مجاز هواپیمایی آتا، حداکثر پنج کیلوگرم است که ابعاد آن نباید از 55*20*40 سانتی متر تجاوز کند.

پذیرش بار مجاز در قسمت بار هواپیمایی آتا برای پرواز های داخلی نباید بیشتر از 20 کیلوگرم و برای پرواز های خارجی نباید بیشتر از 30 کیلوگرم باشد؛ ابعاد آن نباید از 158 سانتی متر تجاوز کند. همچنین، تعرفه اضافه بار برای هر کیلوگرم یک درصد از قیمت بلیط است.

کلاس های پروازی ایرلاین آتا

کلاس های هواپیمایی آتا بیشتر اکونومی هستند و کلاس پروازی بیزینس آتا به هواپیماهای ایرباس این شرکت تعلق دارند.

راهنمای خرید بلیط هواپیمایی آتا

برای خرید بلیط شرکت هواپیمای آتا می توانید از طریق صفحه اصلی سامانه رسمی رزرو آنلاین بلیط بوتیمار اقدام کنید.

ابتدا مبدأ و مقصد خود را انتخاب کرده و سپس تاریخ را مشخص کنید و بر روی دکمه جستجو کلیک کنید. سپس دکمه شرکت هواپیمایی را انتخاب کرده تا اطلاعات بلیط مربوط به هواپیمایی آتا فیلتر شوند؛ بعد از آن با انتخاب بلیط مورد نظر و پرداخت هزینه، مراحل خرید بلیت هواپیمایی آتا به پایان می رسد.

قوانین فروش بلیط ایرلاین آتا

تکمیل فرم QR CODE قبل از پرواز خارجی الزامی است. در صورتی که صندلی مسافر ابطال نشده باشد، تا قبل از 48 ساعت بلیط مسافر با جریمه استرداد می شود. همچنین، برای درخواست ویلچر می توانید از آژانس مربوطه اقدام کنید.

حمل حیوانات جونده مانند سنجاب، همستر و غیره ممنوع است اما حیواناتی مانند گربه ، سگ و پرنده به شرط داشتن شناسنامه و باکس مخصوص مجاز هستند.

اطلاعات کلی ایرلاین

دفاتر فروش هواپیمایی آتا در شهر تهران دفتر فروش مهرآباد، دفتر فروش اکباتان و دفتر فروش در مجلس شورای اسلامی است. همچنین دفاتر فروش بلیط هواپیمایی آتا در شهر تبریز، فرودگاه تبریز، در شهر مشهد، فرودگاه مشهد، در روسیه فرودگاه بین المللی کازان و در شهر نجف در کشور عراق (فرودگاه نجف) می باشند.

امکان چک این آنلاین برای شرکت هواپیمایی آتا وجود ندارد.

نام ایرلاین: آتا

IATA کد: I3

مقر اصلی: تبریز