محدودیت پروازهای داخلی در دوران کرونا و شرایط استرداد بلیط

با شیوع ویروس کرونا در ایران، برخی از شرکت های هواپیمایی اطلاعیه هایی در خصوص شرایط کنسلی بلیط سفرهای داخلی منتشر کرده اند. از آن طرف زمان بندی بسیاری از پروازها بسته به شرایط شهرهای ایران تغییر کرده یا لغو می شوند. به طوری که اطلاع از شرایط پرواز پیش از آغاز سفر و خرید بلیط امری ضروری است.

در ادامه این مطلب می توانید آخرین اطلاعیه ها در خصوص تست کرونا، وضعیت پروازهای داخلی و شرایط استرداد بلیط ایرلاین های مختلف را مشاهده کنید.

مهم ترین اطلاعیه در خصوص تست کرونا مسافران در پروازهای داخلی

بر اساس آخرین اطلاعیه از سازمان هواپیمای کشور، در پروازهای داخلی نیازی به تست کرونا نیست. اما این شرایط برای همه افراد یکسان نیست. در دوران کرونا از پرواز افرادی که تا 14 روز قبل از تاریخ پرواز دارای کرونای مثبت بوده اند، جلوگیری می شود. در این شرایط مسئولیت عدم پذیرش مسافران و هزینه استرداد آن به عهده مسافر خواهد بود.

استان خوزستان

طبق آخرین اطلاعیه ها، تست منفی PCR یا جوابیه Rapid Test برای سفر به استان خوزستان(از جمله شهرهای اهواز، آبادان، دزفول، ماهشهر و آغاجاری) ضروری است. همچنین، ورود و تردد خودروهای غیر بومی به استان خوزستان ممنوع است.

اطلاعیه بسیار مهم هواپیمایی کاسپین در خصوص پروازهای اهواز (1399/12/19)

هواپیمایی کاسپین طی اطلاعیه بسیار مهم، خبر از انجام تست فوری و اجباری PCR در سالن فرودگاه داد. این هواپیمایی از مسافرین تقاضا دارد تا حداقل 4 ساعت قبل از زمان پرواز در فرودگاه حاضر باشند.

لازم به ذکر است رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی با نظارت دقیق مسئولین فرودگاه صورت می گیرد.

بخشنامه هواپیمایی ایران ایرتور در خصوص محدودیت سفر به استان خوزستان (1399/12/17)

ریاست محترم کارگروه مدیریت بیماری کووید 19 سازمان هواپیمایی کشور طی نامه شماره 57280 در تاریخ 1399/12/15 اطلاعیه ای در خصوص محدودیت های پرواز صادر کرده است. در این نامه اطلاعاتی درباره تشدید مراقبت های بهداشتی و مدیریت تردد مسافران به استان خوزستان آمده است. همچنین بر اساس این اطلاعیه، پذیرش مسافران در پروازهای هواپیمایی ایران ایرتور طبق شرایطی خاص امکان پذیر است.

  • ارائه گواهی نتیجه تست عدم ابتلا به کرونا (آزمایش تشخیص سریع Rapid Test) مورد تأیید وزارت بهداشت امری ضروری است. به همین منظور مسافران باید 3 ساعت قبل از آغاز سفر در فرودگاه حضور داشته باشند.
  • در صورت وجود امکانات انجام تست فوری کرونا در فرودگاه های مبدأ، از مسافران عازم به استان خوزستان آزمایش Rapid Test گرفته می شود.
  • در صورتی که فرودگاه مبدأ فاقد امکانات انجام آزمایش Rapid Test باشد، مسافران پذیرش خواهند شد.
  • در صورت مثبت بودن آزمایش کرونا، مسافران می توانند حداقل 12 ساعت قبل از پرواز، با ارائه مدارک کافی نسبت به استرداد بدون جریمه بلیط خود اقدام کنند. مسافران باید طی تماس با دفاتر فروش ایران ایرتور رزرو بلیط خود را باطل کنند.

    لازم به ذکر است عدم اطلاع رسانی مسافران و عدم استفاده از پرواز، موجب اعمال قوانین استرداد بلیط (نوشو) ثبت شده در بلیت مسافر خواهد شد.

  • ورود افراد جهت استقبال یا مشایعت مسافران به ترمینال فرودگاه های خوزستان ممنوع است.
  • مسافران می توانند برای اطمینان از عدم ابتلا به ویروس کرونا تا 24 ساعت قبل از آغاز پرواز نسبت به انجام آزمایش Rapid Test اقدام کنند. لازم به ذکر است در مراکز بهداشتی سطح کشور یا مراکز بهداشتی مستقر در فرودگاه ها امکان انجام آزمایش Rapid Test وجود دارد.

بخشنامه هواپیمایی قشم ایر در خصوص محدودیت سفر به استان خوزستان (1399/12/27)

بر اساس آخرین بخشنامه سازمان هواپیمایی کشور، انجام تست سریع کرونا در فرودگاه های مبدأ برای ورود مسافران به استان خوزستان الزامی نیست.

*عدم الزام تست سریع کرونا در پروازهای ورودی به استان خوزستان (هواپیمایی قشم ایر)

اطلاعیه ماهان ایر در خصوص محدودیت سفر به استان خوزستان (1399/12/17)

به اطلاع می رساند به دلیل تشدید مراقبت های بهداشتی و مدیریت تردد مسافران به فرودگاه های استان خوزستان، رعایت موارد زیر از سوی تمامی مسافران الزامی است.

  • مسافران ملزم به ارائه گواهی نتیجه تست عدم ابتلا به کرونا (Rapid Test) مورد تأیید وزارت بهداشت هستند.
  • از ورود همراه برای استقبال یا مشایعت مسافران در داخل ترمینال فرودگاه جلوگیری می شود.

بخشنامه هواپیمایی آتا در خصوص محدودیت سفر به استان خوزستان (1399/12/18)

به منظور تشدید مراقبت های بهداشتی و مدیریت تردد مسافران به استان خوزستان، ارائه گواهی نتیجه آزمایش عدم ابتلا به کرونا (Rapid Test) مورد تأیید وزارت بهداشت ضروری است. لازم به ذکر است تمامی مسافران محترم ورودی یا خروجی از فرودگاه های اهواز و آبادان از تاریخ 1399/12/16 تا عادی شدن شرایط، مستلزم ارائه این گواهی هستند.

به خاطر داشته باشید که از ورود همراه برای پیشواز یا بدرقه مسافران در ترمینال فرودگاه جلوگیری می شود.

اطلاع رسانی ایران ایر در خصوص محدودیت سفر به استان خوزستان (1400/01/02)

اداره کل روابط عمومی (هما) در راستای اجرای تکالیف ستاد مبارزه با کرونا به مسافران توصیه کرد در صورت عدم ضرورت سفر به استان خوزستان، سفر خود را به زمان دیگری موکول کنند. اما در صورت ضرورت سفر به این استان و به منظور تشدید مراقبت های بهداشتی، مسافران باید گواهی نتیجه آزمایش عدم ابتلا به کووید 19 (Rapid Test از سوی مراکز مورد تأیید وزارت بهداشت) را ارائه دهند.

پروازهای هواپیمایی ایران ایر (هما) با رعایت ظرفیت 60 درصدی صورت می گیرد. همچنین، از ورود همراه جهت پیشواز یا بدرقه مسافران به داخل ترمینال فرودگاه های استان خوزستان جلوگیری می شود.

به روزترین اطلاعیه ها در خصوص محدودیت های پرواز و شرایط استرداد بلیط هواپیما در سایت بوتیمار و در همین صفحه قرار می گیرند.